artimge-logo

Marka Tescili

marka-tesciliMarka, bir şirketin veya firmanın ürünlerine verdiği isimler olarak tanımlanabilir. Marka firmanın kendi adı olabildiği gibi ürünleri için kullanıldığı isimler de olabilmektedir. Marka, bir ürünü, bir hizmeti benzerlerinden veya diğer ürünlerden ayırt etmek için kullanılan isimler, amblemler, desenler, sayılar, sözcükler, harflerdir. Baskı yöntemi ile çoğaltılıp dağıtılabilmektedir.

Bir ürünün pazarda olduğu sürece devam eden sınai mülkiyet hakkıdır. Markalar, isim olabildiği gibi şekil, desen olabilmektedir. Firmaların isimleri dışındaki amblemleri de olabilmektedir. İsim ve amblem birlikte marka tescili yapılmaktadır.

Marka seçilirken pek çok konuya dikkat edilmesi gerekir. Firmanın üretim alanı, veya ürünlerin özellikleri, pazardaki konumları ve tek olabilme nitelikleri gibi unsurlara dikkat edilerek isim ve amblemleri belirlemekte yarar vardır. Benzer ürünler veya pazardaki benzer firmalarla benzerlik göstermemesi faydalıdır. Ayrıca akılda kalıcılık veya dikkat çekicilik de ön planda tutulmalıdır.

Bir marka yaratıldıktan sonraki aşaması marka tescili aşaması olmalıdır. Böylece oluşturulan marka hukuki olarak koruma altına alınmış olur. Marka ekonomik bir değer olduğu gibi yaşlanmayan, ölmeyen kendi başına bir unsurdur. Marka ürün veya firmaların reklamlarında kullanılan en önemli unsurdur. Marka kaliteyi işaret eden, diğer ürün ve firmalardan kendini ayıran bir nitelikte olmalıdır ki pazarda sıyrılabilsin.

Sadece ismen değil, mal ve ürün kalitesi olarak pazarda yer edinmelidir. Marka tüm bu nedenlerden dolayı önemli bir olgudur. Bu kadar çalışmalar sonucunda elde edilen markalar tescillenerek koruma altına alınmalıdır.

Ağustos 8,, 2012Marka Tescili